Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Drewniany Kościół w Palczewie

Pętla Żuławska - Kościoły
  • Kościoły

Drewniany Kościół w Palczewie - dane adresowe, kontaktowe:


Drewniany Kościół w Palczewie  - informacje

Palczewo to niewielka wieś na Żuławach Wiślanych zlokalizowana na wschodnim brzegu Wisły, powstanie wsi szacuje się na 1341 rok. W centrum wsi znajduje się jedyny na Żuławach, rzadki i cenny przykład drewnianej architektury sakralnej.

Pierwsza kaplica w Palczewie powstała w późnym średniowieczu, choć wiadomo o niej jedynie tyle iż nosiła wezwanie maryjne i była filią kościoła w Borętach, w połowie XVII wieku popadła w ruinę.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Palczewie został zbudowany w 1712 roku przez mennonitów, konstrukcja drewniana, zrębowa, o prostej i surowej bryle, bez cech stylowych. Dach dwuspadowy kryty gontem,  z niewielką sygnaturką dobudowana w 1786 roku we wschodniej części kalenicy. Kościół wzniesiony w rzucie prostokąta o wymiarach 12 x 8 metrów z niewielką kruchtą od strony zachodniej. Narożniki elewacji zostały osłonięte deskami, na elewacji północnej i południowej rząd czterech okienek, wejście główne do kościoła znajduje się poprzez kruchtę od strony zachodniej oraz mniejsze poprzez zakrystię od strony północnej.

W 2007 roku drewniany kościół w Palczewie poddano gruntownej  konserwacji, wymieniając część belek ścian zewnętrznych, szalowanie szczytów i gontowe pokrycie. Prace konserwatorskie we wnętrzu doprowadziły do odsłonięcia barokowej polichromii prospektu organowego, empory i ławek. Przywrócono również pierwotny kolor stropu, zrekonstruowano brakujące elementy rzeźbiarskie i uzupełniono złocenia. Na ścianie południowej zrekonstruowano kwatery boazeryjne i odtworzono malowidła na podstawie pierwowzoru ze ściany północnej.

Ruchome barokowe wyposażenie obejmuje m.in.: ołtarz główny i ambonę z pierwotnego ołtarza kazalnicowego, grupę Ukrzyżowania, wiszącą figurę anioła, zespół ławek dla wiernych, emporę i pochodzący z 1686 r. prospekt organowy. Barwne polichromie z przedstawieniami figuralnymi i ornamentalnymi - pokrywające ściany, emporę, drzwi, prospekt organowy, a nawet ławki - stanowią interesujący przykład ludowego baroku.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

kościoły na Pętli Żuławskiej


Zbór ewangielicki w Nowym Stawie

Parafia Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół w. Jakuba w Niedźwiedzicy

Partnerzy witryny Pętla Żuław